sobota, 19 marca 2016

Katarzyna Puzyńska, Z jednym wyjątkiem

Katarzyna Puzyńska policjanci z Lipowa, Puzyńska Lipowo

Katarzyna Puzyńska 

Z  jednym wyjątkiem

Prószyński Media Sp z.o.o.
Warszawa 2015Gatunek: kryminał 
Kraj: Polska
Ilość stron: 744
Cykl: Lipowo (tom 4) Czas i miejsce akcji: Brodnica, Lipowo i Żabie Doły, maj 2014GŁÓWNI BOHATEROWIE 

Młodszy aspirant Daniel Podgórski
Ma 35 lat, narzeczoną i pracę, którą lubi. Mimo młodego wieku (ma 35 lat) to on kieruje komisariatem w Lipowie. Syn poległego na służbie policjanta ma wielki szacunek do swej pracy i to jej poświęca swą energię. Ale... do czasu. W Lipowie pojawia się przecież Emilia - dawna dziewczyna, a wraz z nią 14-letni Łukasz - "pamiątka" ich krótkiego związku. Poukładane dotąd życie Daniela wkracza na nowe tory. Musi nie tylko poradzić sobie z nietypowym śledztwem, ale też odnaleźć się w roli ojca, poukładać swe relacje z Emilią, a przede wszystkim - oświadczyć się Weronice.

Komisarz Klementyna Kopp
Przedstawicielka komisariatu z Brodnicy, wspiera kolegów z prowincji w kolejnej sprawie. Obchodząca właśnie 60. urodziny pani komisarz to  największy oryginał wśród prowincjonalnych policjantów. Rozpacza po śmierci ukochanej Teresy, nie ukrywa swego negatywnego nastawienia do mężczyzn. Jej znaki rozpoznawcze to: skórzany żakiet, wojskowe buty, ścięte na jeżyka włosy i tatuaże. Pani komisarz nie może się pochwalić wprawdzie wyczuciem taktu, a praca z nią nie jest ława, jednak w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek osiąga doskonałe wyniki. 

Emilia Strzałkowska 
Myszowata, niepozorna policjantka, od paru miesięcy pracuje w niewielkim Lipowie. Szybko staje się częścią zespołu, a jej współpraca z młodym Markiem Zarębą układa się doskonale. Nieco bardziej skomplikowane są jej relacje z Danielem - tym bardziej, że ten z jednej strony stara się nawiązać kontakt z synem, z drugiej - ma zamiar oświadczyć się Weronice. Sama Emilia zaczyna spotykać się z Leonem Gawrońskim. Co z tego wyjdzie? 

Marek Zaręba
Najmłodszy policjant pracujący w Lipowie. Wierny przyjaciel Daniela, kochający mąż i ojciec, dobry policjant. Świetnie sprawdza się jako ten, któremu można się wygadać. 

Leon Gawroński
Nowy prokurator, którego Klementyna określa mianem "prowincjonalnego Clooneya". Pewny siebie elegant, starający się  o względy Emilii. Jako "nowy" z początku traktowany jest z pewnym dystansem przez załogę z Lipowa. I choć nie jest w stanie zjednać sobie sympatii Klementyny, szybko przekonuje do siebie resztę policjantów prowadzących sprawę Małgorzaty Głuszyńskiej.

Weronika Nowakowska
Dziewczyna Daniela. Jedna z nowych mieszkanek Lipowa. Marzy jej się własna stadnina koni i spokojne życie u boku Daniela, choć i ona prowadzi dość aktywne życie zawodowe.Niestety, w tej części książek o policjantach Lipowa jej rola jest znacznie ograniczona. 

Małgorzata Głuszyńska
Ofiara nr 1. Starsza pani, kwiaciarka, kobieta troszcząca się o środowisko. Co kryje jej przeszłość? Wiele tajemnic, które zaskoczą nie tylko policjantów z Lipowa.

Waldemar Gąsiorowski
Ofiara nr 2. Teoretycznie nic nie łączy go z Głuszyńską. Ale, jak wkrótce przekonają się policjanci z Lipowa, to tylko teoria...

Franciszek Trojanowski
Szachista z Lipowa. To dzięki niemu w śledztwie następuje pewien przełom. Niestety - zbyt późno, by uchronić przed śmiercią samego Franciszka. 

Miłosz Janiszewski
Typowy przykład nieustępliwego dziennikarza oraz zazdrosnego eks-męża, który za wszelką cenę stara się utrudnić życie swej byłej... 

Lilianna Brzezińska
Jedna z podejrzanych, a jednocześnie - nowa kochanka Klementyny.  Wokół tej spokojnej kobiety sporo się dzieje. Przypadek? 

Stanisław Szczepański
Szef Brod-Dysku - nowej fabryki w Lipowie, która stara się rozpocząć działalność w tej spokojnej miejscowości. Czy ekolodzy pozwą mu uruchomić produkcję nad jeziorem Bachotek? 

Ignacy Sikora i Anna Giesa
On - redaktor lokalnej gazety, ona - matka i gospodyni domowa. Szczęśliwe małżeństwo, które z prowadzoną sprawą teoretycznie nie ma nic wspólnego. 

  W WIELKIM SKRÓCIE


Maj 2014.  W spokojnym Lipowie umiera starsza kobieta. Szachownica, dziwny tatuaż na ciele kobiety - wiele wskazuje, że miejscowa kwiaciarka nie zmarła z przyczyn naturalnych. Kto jej pomógł? Im więcej szczegółów z życia ofiary poznają policjanci, tym dłuższa lista podejrzanych... Kolejne ofiary dodatkowo komplikują sprawę. Policjanci z Lipowa, przy pomocy Klementyny Kopp, mają przed sobą trudne zadanie. Muszą nie tylko znaleźć mordercę, ale też ustalić, jaki związek z morderstwami na "nieśmiertelna partia", którą w połowie XIX wieku rozegrano na jednym z szachowych turniejów. 


PLUSY1.Katarzyna Puzyńska rewelacyjnie radzi sobie z opisywaniem życia codziennego mieszkańców niewielkich miejscowości. Z każdym kolejnym rozdziałem stajemy się częścią tej społeczności, mamy wrażenie, że znamy doskonale każdą z opisywanych postaci. Mimo to bohaterowie wciąż nas zaskakują, a ich proste historie kryją wiele tajemnic. Razem z Danielem i Klementyną odkrywamy kolejne sekrety szanowanych obywateli, razem z policjantami podążamy za fałszywymi tropami. A że ewentualnych motywów zbrodni, podobnie jak i podejrzanych, jest sporo, w czasie lektury nudzić się nie będziemy. W tym kryminale zagadka goni zagadkę, a odpowiedź na każde pytanie zmusza nas do zadania kilku następnych… Efekt? Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

2.Klementyna i Daniel! Uzupełniają się doskonale. Grzeczny Daniel, który niedawno wyrwał się (częściowo) spod opiekuńczych skrzydeł matki i bezpośrednia pani komisarz tworzą ciekawy duet. Tam, gdzie uprzejmość i delikatność Daniela nie wystarczają,tam wkracza nieustępliwa, skupiona na sobie i swych problemach, pani komisarz z Brodnicy.

3.Policjanci z Lipowa nie są herosami. Wręcz przeciwnie – tworzą stereotypowy obraz policjantów z prowincji, dla których możliwość ścigania mordercy staje się przygodą życia. Nieco naiwni, przejęci do granic możliwości, czasem sprawiają wrażenie… ciapowatych. Ale to, co dla jednych jest słabą strony tego kryminału, dla mnie jest jego kolejną zaletą.  Dość superbohaterów, pora na zwykłych ludzi…

MINUSY


1.Katarzyna Puzyńska jest pisarką bardzo dobrą, choć jej charakterystyczny styl nie każdemu przypadnie do gustu. Co może drażnić? Skłonność do powtórzeń. O tym, że Marek Zaręba jest młody, a Daniel Podgórski jest młodszym aspirantem, autorka przypomina nam konsekwentnie co kilka stron.

2.Klementyna to postać nieszablonowa i bezkompromisowa, dzięki czemu świetnie uzupełnia się z grupą ugrzecznionych policjantów z Lipowa. Ale! Trudny charakter trudnym charakterem, ale w realnym świecie z Klementyną nikt by nie wytrzymał. W tym tomie z marudzeniem pani komisarz zdecydowanie przesadziła.


Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz